czwartek, 24 lutego 2011

Ogród Północny cz.1 czyli spacer czas zacząć.

Gazon podjazdowy czyli inaczej Trawnik Północny to najbardziej reprezentacyjna część ogrodu, która uległa licznym zmianom przez ostatnie dziesięciolecia. Dawniej tz jeszcze w latach 40 XX wieku miał charakter typowy dla starych założeń parkowych jakie zakładano wokoł siedzib ziemiańskich.
Był więc otoczony podjazdem (co widać na umieszczonej wcześniej mapie). Południowy jego kraniec stykał się z dworem a północny ze ścianą bzów w alei podjazdowej. W Środkowej części znajdowały się geometryczne rabaty z kwiatami a w późniejszym okresie trawnik i krzewy.
Widok z lat 40

Image and video hosting by TinyPic

Po wojnie założenie to zanikło, bzy zarosły zagajnikiem jesionowym, alejka podjazdowa przestała być drogą dojazdową do dworu (podziały i parcelacje) a zamiast gazonu pojawiła się praktyczna uprawa ziemniaków i malin.

Mimo zniszczeń coś jednak zostało... Na środku dawnego gazonu ktoś zasadził ciekawą kompozycje z dwóch Żywotników kolumnowych i Jałowca płożącego. Z czasem ta kompozycja tak się rozrosła że śmiem przypuszczać że zajmuje 90% ówczesnego gazonu. Od północy dopełniały ją niskie żywotniki kuliste które obecnie zlały się z jałowcem i dawno straciły swoją kulistą formę.
Od wschodu gazon zamyka rząd Świerków o srebrzystych igłach. To wysokie i wyjątkowo dostojne drzewa.
Widok Gazonu obecnie.

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz