sobota, 19 listopada 2011

Lukrowa aura


Ostatnio znowu po Moczarowisku szalał zwariowany cukiernik mróz.
Jak zawsze po pewnej porcji cukru wszystko pięknieje.Słodki pudrowy klimacik utrzymał się cały dzień i dał odczuć że jesień zmierza w kierunku zimy.
A zima to czas podsumowywania sezonu i generalnie czas odpoczynku od ogrodowych obowiązków. Ale jest pewien warunek. Jeśli spadnie śnieg i temperatura spadnie definitywnie poniżej zera. Dopóki to się nie stanie, sezon się nie kończy.Po kilku nocach z temperaturą poniżej zera i z dniami bez ciepłych promieni słonecznych z ogrodu z wolna znikają ostatnie kwiaty. Astry i róże zmroził  mocniejszy mrozek jaki nawiedził je którejś z ostatnich nocy. Ale chryzantema ciągle walczy ;) z kaprysami aury.


Jedyne które nie tracą fasonu to kapusty ozdobne, które z bliska przypominają morskie ukwiały.


no i owoce i owocki...
Te małe dynie na patyczkach to róża. Jak dla mnie to róża niespodzianka, dostałam ją od tego samego ogrodnika co wspomnianą chryzantemę, podobno jest różowa. Nie przycięłam jej po posadzeniu bo obawiałam się że przemarznie. 


Trzmielina


i berberys


platan


Ogród jest generalnie przygotowany na nadejście zimy. Czekam tylko z okrywaniem krzewów na zimę do zapowiedzi większego ochłodzenia. Bo zbyt wczesne okrycie powoduje takie same szkody jak nie okrycie w ogóle. To ostatnia większa praca w ogrodzie, szczególnie jak uwzględni się okrywanie krzaków w ogrodzie różanym.
Tymczasem takie widoki raczej nie zachęcają do ostatnich prac porządkowych a wręcz przeciwnie rozpraszają.

Mróź, szadź, pajęczyna prawdziwa koronkowa robota. I jak tu się nie rozproszyć? jak nie oderwać na chwilę od codzienności i się chwilę nie nacieszyć takim widokiem? Jeszcze niedawno wszystko było zielone i żywe. Teraz martwe też stanowi fajną ozdobę w lukrowej polewie. Mniam, mniam!!!

5 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia! Wiesz ja bym nie wpadła na takie porównanie... lukrowa aura!... piękny tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, mimo listopada, jest pięknie, tylko trzeba umieć to zobaczyć. Ty umiesz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie u Ciebie, zdjęcia niesamowite, przedostatnie debeściarskie. Chłonę Twego bloga.
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję za komplementy.
  Listopad jest w tym roku naprawdę fajny, dzięki tak sprzyjającej pogodzie naprawdę można podziwiać cuda w naturze! ;)

  OdpowiedzUsuń