poniedziałek, 23 stycznia 2012

Dokarmianie skrzydlatych mieszkańców ogrodu

Trochę się ochłodziło, ciut popadał śnieg. To sygnał że trzeba pomyśleć o dokarmianiu ptaszydeł ogrodowych.


Mam ogromny sentyment do skrzydlatych mieszkańców Moczarowiska. Ogólnie zawsze pasjonowała mnie ornitologia.  Tym bardziej staram się by dokarmiać sensownie i zdrowo moich ptasich sąsiadów. 
Po pierwsze karmię tylko wtedy, kiedy spadnie śnieg i temperatura poniżej zera. Po drugie dokarmiam tylko takimi pokarmami które nie szkodzą.
W menu znajduję się:
- słonina ( czysta, świeża i niesolona!!!)
- ziarna słonecznika (przysmak sikorek i dzwońcy )
- pszenica, owies, jęczmień ( sierpówki, bażanty )
- jabłka (kosy, kwiczoły )

Jak ktoś jest zainteresowany to odsyłam do artykułów na http://www.stop.eko.org.pl/portal/
a dokładniej np.Dzięki temu mam za oknem takie urocze widoki jak powyżej i poczucie że zwierzakom będzie zimą łatwiej. Że mniej dotkliwie odczują chłody i więcej z nich przeżyje do wiosny.
A taki zestaw na słonince uroczy.
Sikora bogatka, sikora modra i uboga.


Dzięciołek


Sikora modraLub sikorki bogatkiDzięcioł duży
Od wielu lat zbieram się do zrobienia karmika, ale zawsze coś mi wypada. Nawet jak już kupiłam zestaw do sklecenia karmnika marzeń to jakoś zima mi się skończyła, a główny ozdobny element pogryzł mi pies. Ale i na to znalazł się sposób... prezentowany poniżej tani i bardzo skuteczny. Wada to oczywiście estetyka. Za to w tani sposób można uzyskać sporo takich karmników i porozwieszać w wielu miejscach w ogrodzie. A jak by dodać daszek ze słomy może całość prezentowałaby się lepiej. Ale to chyba dopiero za rok. Widać ładny karmnik nie jest mi pisany ;)


5 komentarzy:

 1. Ale ich się tam zlatuje, jest na co popatrzeć :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ptaszydeł jest w ogrodzie naprawdę sporo. teraz jak zrobiło się chłodniej do karmnika zaglądają jeszcze dzwońce, zięby, sójki, grubodzioby, kosy i kwiczoły a do tego sierpówki i bażanty. Jest na co popatrzeć i co focić ;))) Z tym że, by zrobić dobre zdjęcie trzeba je robić w Ravkach a wychodzą z tego wielkie pliki i nie mam gdzie ich przechowywać. Więc te zdjęcia mogły być super a są "tylko" fajne :)
  Karmcie ptaszydła to będą Wam dane takie widoki za oknem "live"
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 3. przepiękne zdjęcia, sam trzepot skrzydeł! trzy gatunki sikor na jednej słoninie! dwa gatunki dzięciołów! wymiatasz.

  OdpowiedzUsuń